Progetiigri tunnikava Pilliheli kaunis kõla
Pilliheli kaunis kõla
http://melodrive.com/blog/5-methods-to-get-music-for-your-video-game-pros-and-cons/
Teema läbimiseks kasutatakse:
Dash and dot robotikomplekti
Õppeaine ja -valdkond: Koolieelses eas seob õppe- ja kasvatustegevuse
tervikuks lapse elust ja ümbritsevast keskkonnast tulenev temaatika.
Valdkondade kaupa esitatud õppesisu ja -tegevuste lõimimisel lähtutakse
üldõpetuslikust põhimõttest. Antud tunnikavas õppe- ja kasvatustegevuse
kavandamisel ja korraldamisel lõimitakse järgmisi tegevusi: kuulamine,
kõnelemine, vaatlemine, uurimine ning mitmesugused muusika- ja
kunstitegevused.
Klass, vanuse- või
haridusaste: Alusharidus, 5-7a
Tunni kestvus: 45 minutit
Tunni teema (sh alateemad): Teema: Pilliheli kaunis kõla
Alateemad:
• Millised on pillide liigid-piltidel kui ka reaalsed pillid
• Löökpillide tutvustus (trumm, tamburiin, ksülofon jm)
• Dash komplekti tutvustus
• Dash roboti programmeerimine
• Kaaslastele oma loodud helipala tutvustamine
• Tehtud tööde jäädvustamine fotode ja video näol
• Kordamine tegevuse käigus õpitud teadmisi
Tase: Eelkoolielalised lapsed
Autor: Annika Aas
Tunni eesmärgid:
Laps tutvub
erinevate pillide liikidega (puhkpillid, keelpillid, löökpillid vm). Lisaks tutvub erinevate rahvaste pillidega tänu millele väärtustab laps nii eesti
kultuuritraditsioone kui ka teiste rahvaste traditsioone. Laps saab ülevaade löökpillide olemusest ning tutvub nendega, katsetab heli
tekitamise võimalusi. Laps tutvub robootika algtõdedega: STEAM (S-Science: teadus; T- Tecnology: tehnoloogia; E-Engineeria: inseneeria; A- Art: kunst; M-Matematics: Matemaatika). Programmeerimise käigus
kordab laps erinevate värvuste nimetusi ning uurib heli tekitamise võimalusi.
Milliseid üld- ja ainepädevusi (sh läbivad teemad) toetatakse: Antud tegevuse käigus toetatakse erinevate ainevaldkondade lõimise kaudu üldoskuste arendamist. Lähtuvalt koolieelse lasteasutuse riiklikule õppekavale on mänguliste võtete kasutamine õppe- ja kasvatustegevuste planeerimise alus, mis aitab lastel kinnistada uusi teadmisi, uusi oskusi ja õpetada omavahel suhtlema. Mänguoskus on kõigi üldoskuste ning õppe- ja kasvatustegevuse eri valdkondade oskuste ja teadmiste arengu alus.
Õpitulemused:
Laps nimetab 3 muusikariista. Laps teab, mida tähendab mõiste löökpill. Laps teab, mida kujutab endast Dash robot. Laps saab algteadmised robootikast ja programmeerimisest. Laps kordab varem õpitud teadmisi
Mõisted:
Programmeerimine, robootika, muusikariistad, rahvapill, löökpill, ksülofon heli tekkimine
Õpilaste eelteadmised ja
-oskused:
Laps on varem tutvunud erinevate muusikariistadega. Laps on tutvunud programmeerimisega.
Laps on varem tutvunud erinevate muusikariistadega. Laps on tutvunud programmeerimisega.
Eelnevalt vajalikud tegevused
õpetajale ja õpilasele:
Õpetaja on paigutanud lapsed istuma nii,et kõik näeksid projektori abil näidatavat infomaterjali. Õpetaja on valmis pannud teema läbimiseks sobilikud internetiallikad: helinäited. Õpetaja on valmis otsinud erinevad pillid, mida lastele tutvustada. Dashi ehitamise ja programmeerimisjuhendid.
Tunniks vajalikud materjalid,
vahendid, tarkvara ja veebiaadressid:
Kivid helide tekitamiseks rütmiharjutuses, pildimaterjalid pillidest, erinevad pillid, helinäited (viide on välja toodud tunnikavas), projektor (jm tehnilised vahendid), tahvelarvuti, Dash komplekt, Dash ehitamise ja programmeerimise juhendid, meisterdamisvahendid
Õpetaja lisamaterjal internetis teema läbimiseks:
https://et.wikipedia.org/wiki/Portaal:Muusika;http://tiiamaterjalid.weebly.com/; http://koolielumuusika.weebly.com/pillide-tundmine.html; www.ema.edu.ee/oppematerjalid/rahvamuusika/MTX600_09.ppt+&cd=6&hl=et&ct=clnk&gl=ee&client=firefox-b;http://kellukemetoodikakeskus.weebly.com/otildeppematerjalid.html
Kivid helide tekitamiseks rütmiharjutuses, pildimaterjalid pillidest, erinevad pillid, helinäited (viide on välja toodud tunnikavas), projektor (jm tehnilised vahendid), tahvelarvuti, Dash komplekt, Dash ehitamise ja programmeerimise juhendid, meisterdamisvahendid
Õpetaja lisamaterjal internetis teema läbimiseks:
https://et.wikipedia.org/wiki/Portaal:Muusika;http://tiiamaterjalid.weebly.com/; http://koolielumuusika.weebly.com/pillide-tundmine.html; www.ema.edu.ee/oppematerjalid/rahvamuusika/MTX600_09.ppt+&cd=6&hl=et&ct=clnk&gl=ee&client=firefox-b;http://kellukemetoodikakeskus.weebly.com/otildeppematerjalid.html
Tunni käik:
Tunni osad
|
Tegevuste kirjeldused
|
Tegevusele kuluv aeg
|
Õpetaja tegevus
|
Õpilaste tegevus
|
I Ettevalmistus
·
Sissejuhatus
·
Tähelepanu haaramine
·
Häälestus (eesmärgipüstitus, motiveerimine)
·
Eelteadmiste väljaselgitamine
·
Vajaminevate teadmiste kordamine
|
1. Õpetaja tutvustab kuidas on võimalik kividega
heli tekitada. Erinevate rütmiharjutuste loomine.
2. Erinevate pillide näitamine ning nende
nimetuste nimetamine
|
7
Minutit
|
Selgitada lastele tegevuse sisu ja eesmärki.
Küsida, milliseid pille lapsed teavad. Tutvustada kivide abil heli tekitmise võimalusi-rütmiharjutuste tegemine. Erinevate pillide näitamine ja nendel heli tekitamine.
|
Kivide abil helidrütmide tekitamine.
Erinevate pillide nimetamine ja helide kuulamine. Ise pillide mängimine |
II Põhiosa
·
Peab tagama tunni eesmärgi täitmise
·
Õppemeetodid
·
Harjutamine, kinnistamine ja/või rakendamine
|
1.Erinevate löökpillide tutvustamine ja nendel heli
tekitamine (trumm, ksülofon)
2. Dash ja dot roboti tutvustamine ÕPETAJALE ABIMATERJAL;
3.Dash ja dot roboti programmeerimine Programmeerimise juhendi leiad SIIT
4. Erinevate helinäidete loomine
|
30
|
Tutvustada erinevaid löökpille.
Tutvustada Dash ja Dot robotit ning selgitada
kuidas programeerida, kasutades XYLO äppi
Jälgib pidevalt, et kõik lapsed oleksid haaratud tegevusse. |
Löökpillide mängimine.
Dash roboti programmeerimine kasutades XYLO appi. Helide loomine programmeerimise teel |
III Lõpetav osa
·
Tunni kokkuvõte/eesmärgi saavutuse kontroll
·
Tagasiside/reflektsioon (sh uute eesmärkide püstitamine)
|
1. Loodud helinäite tutvustamine kaaslastele.
2. Arutelu tegevuse käigu kohta (mis
meeldis/ei meeldinud), kuidas saab veel robotit kasutada.
|
5 minutit
|
Erinevate heliteoste salvestamine video näol
Kokkuvõtte tegemine tegevuse kohta. Tagasiside andmine lastele
|
Heliteoste tutvustamine kaaslastele.
Arutelus osalemine |
Hindamine:
Tegevust on võimalik hinnata lähtudes ühise arutelu tulemusel saadud tagasisidest
Soovitusliku kirjanduse juhendajale leiad SIITTegevust on võimalik hinnata lähtudes ühise arutelu tulemusel saadud tagasisidest
Soovituslikud meisterdamisjuhedid juhendajale leiad SIIT
Autoriõigused
Materjali koostamisel on lähtutudCreative Commons sisulitsentsi tingimustest CC BY-NC-SA 4.0.
Tunnikava on valminud Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi meetme “Kaasaegse ja
uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt“ (2014-2020.1.03.15-0001) raames.
Comments
Post a Comment