Progetiigri tunnikava Liikumine on tervise võti
LIIKUMINE ON TERVISE VÕTI
STRIDERBOThttps://www.quirkbot.com/striderbot/
Õppeaine ja -valdkond:
Koolieelses eas seob õppe- ja kasvatustegevuse
tervikuks lapse elust ja ümbritsevast keskkonnast tulenev temaatika.
Valdkondade kaupa esitatud õppesisu ja -tegevuste lõimimisel lähtutakse
üldõpetuslikust põhimõttest.
Antud tunnikavas õppe- ja kasvatustegevuse
kavandamisel ja korraldamisel lõimitakse järgmisi tegevusi: kuulamine,
kõnelemine, lugemine, vaatlemine, uurimine, võrdlemine, arvutamine ning
mitmesugused liikumistegevused, kunst.
Klass, vanuse- või haridusaste: 6-7a
Tunni kestvus: 45 minutit
Tunni teema (sh alateemad):
Teema: Liikumine on tervise võti
(StriderBot`i ehitamine kasutades Quirkbot`i)
Alateemad:
·
Miks on vaja inimestel
liikumist?
·
Mis on Quirkbot ja
kuidas neist ehitada liikuv objekt
·
Kuidas programmeerida
Quirkbot`i
·
Võistlus: Kelle robot
liigub kõige täpsemalt/kiiremalt/kaugemale. Mõõtmine
·
Oma töö tutvustamine
teistele, jäädvustamine pildi näol.
Tase: eelkooliealised lapsed
Autor: Annika Aas
Tunni eesmärgid:
Antud tegevuse üldeesmärgiks on asjaolu,
et laps mõistab ja tunnetab ümbritsevat maailma terviklikult. Laps väärtustab enda ja teiste tervist ning püüab käituda
tervislikult ja ohutult. Nad harjutada omavahelist
suhtlemist ning tööülesannete jagamist kasutades kõnes õiget hääldust, sobivaid
grammatilisi vorme ja mitmekesist lauseehitust. Lisaks suhtlemisele mõtestavad
nad loendamistegevust ja seoseid arvude reas Lisaks tutvutakseolulisemate mõõtühikutega.
Milliseid üld- ja ainepädevusi
(sh läbivad teemad) toetatakse:
Antud tegevuse käigus toetatakse
erinevate ainevaldkondade lõimise kaudu üldoskuste arendamist. Lähtuvalt
koolieelse lasteasutuse riiklikule õppekavale on mänguliste võtete kasutamine
õppe- ja kasvatustegevuste planeerimise alus, mis aitab lastel kinnistada uusi
teadmisi, uusi oskusi ja õpetab omavahel
suhtlema. Mänguoskus on kõigi üldoskuste ning õppe- ja kasvatustegevuse eri
valdkondade oskuste ja teadmiste arengu alus.
Õpitulemused:
Laps saab esmase ülevaate robootika ja programmeerimise sisust.
Laps järgib kokkulepitud reegleid.
Laps viib ettevõetud töö lõpule.
Laps hääldab õigesti kõiki häälikuid ja sõnu.
Laps mõõdab esemete pikkust kokkulepitud vahendi kaudu.
Laps saab esmase ülevaate robootika ja programmeerimise sisust.
Laps järgib kokkulepitud reegleid.
Laps viib ettevõetud töö lõpule.
Laps hääldab õigesti kõiki häälikuid ja sõnu.
Laps mõõdab esemete pikkust kokkulepitud vahendi kaudu.
Mõisted:
Spordialad, Robootika, programmeerimine, ühendamine, upload, save, mõõtmisühikud (cm, m)
Õpilaste eelteadmised ja
-oskused:
Laps on varem tutvunud erinevate spordialadega ning teab, mida tähendab mõiste liikumine. Laps on tutvunud erinevate mõõtmisvahenditega ning oskab neid sihipäraselt kasutada. Laps on tutvunud programmeerimisega.
Laps on varem tutvunud erinevate spordialadega ning teab, mida tähendab mõiste liikumine. Laps on tutvunud erinevate mõõtmisvahenditega ning oskab neid sihipäraselt kasutada. Laps on tutvunud programmeerimisega.
Eelnevalt vajalikud tegevused õpetajale ja õpilasele:
Õpetaja on paigutanud lapsed istuma nii, et kõik näeksid projektoril näidatud juhiseid ning oleks võimalik luua töögrupid (igas grupis 3 last). Õpetaja on eelnevalt allalaadinud powerpoint esitlused sportlaste ning spordialade tutvustamiseks, lisaks tutvustavad videomaterjalid Striderboti ehitamiseks ja programmeerimiseks. Varem on valmis seatud liikumisvõistluseks vajalikud vahendid
Tunniks vajalikud materjalid,
vahendid, tarkvara ja veebiaadressid
Powerpoint esitlus sportlastest, abistavad õpijuhendid Striderboti ehitamiseks ja programmeerimiseks, projektor (jm tehnilised vahendid), sülearvuti, Quirkbot komplekt, võistlusraja koostamise materjalid, meisterdamismaterjalid.
Powerpoint esitlus sportlastest, abistavad õpijuhendid Striderboti ehitamiseks ja programmeerimiseks, projektor (jm tehnilised vahendid), sülearvuti, Quirkbot komplekt, võistlusraja koostamise materjalid, meisterdamismaterjalid.
Tunni käik:
Tunni osad
|
Tegevuste kirjeldused
|
Tegevusele kuluv aeg
|
Õpetaja tegevus
|
Õpilaste tegevus
|
||
I Ettevalmistus
Sissejuhatus
Tähelepanu haaramine Häälestus (eesmärgipüstitus, motiveerimine) Eelteadmiste väljaselgitamine Vajaminevate teadmiste kordamine |
1.Hommikuvõimlemine
2. Ühine
arutelu: "Miks on liikumine oluline."
3.
Powerpoindis erinevate tuntud Eesti sportlastega tutvumine Esitluse leiad SIIT
4.
Striderbot võistluse video vaatamineVideo
leiad SIIT
|
7 minutit
|
Hommikuvõimlemiskava
väljatöötamine. Ühisarutelu moodustamine ja küsimuste esitamine: Mis on
liikumine? Miks on vaja liikumist? Liikumise positiivsed ja negatiivsed
asjaolud. Powerponti tutvustamine ja arutelu
|
Erinevate
võimlemisliigutuste harjutamine. Ühisarutelus osalemine.Tuntud sportlaste
nimede ja spordialade nimetamine. Striderbot robotiga tutvumine video näol.
|
||
II Põhiosa
Peab tagama tunni eesmärgi täitmise Õppemeetodid Harjutamine, kinnistamine ja/või rakendamine |
1.
Quirkbot roboti tutvustamine Quirkboti komplekti tutvustuse leiad SIIT
2. Juhendi
järgi Striderbot roboti ehitamine.
3.
Striderboti programmeerimine
|
30 minutit
|
Töögruppide
moodustamine.
Tutvustada
Quirkbot komplekti ja seal olevaid vahendeid.
Ehitamisjuhendi
tutvustamine lastele. Programmeerimisjuhendi tutvustamine lastele.
Jälgib pidevalt, et kõik lapsed oleksid haaratud tegevusse.
|
Tutvuda
Quirkboti komplekti ja vahenditega. Juhendi järgi ehitamine ja
programmeerimine.
|
||
III Lõpetav osa
Tunni kokkuvõte/eesmärgi saavutuse kontroll Tagasiside/reflektsioon (sh uute eesmärkide püstitamine) |
Võistluse
korraldamine: kelle robot liigub kõige täpsemalt ja kiiremini
Ühisarutelu:
Mis jäi meelde? Mis oli kerge/raske? Mis meeldis/ei meeldinud? Mida saaks
veel ehitada?
|
5 minutit
|
Võistlusraja
koostamine (Soovituslik on võistlusrada moodustamisel kasutada hüpitsaid)
Ühisarutelu
korraldamine ja tagaside andmine lastele
|
Liikumisvõistlusel
osalemine.
Ühisarutelus
osalemine
|
Hindamine:
Soovituslik kirjandus juhendajale leiad SIIT
Soovituslikud meisterdamisjuhendid leiad SIIT
Autoriõigused
Materjali koostamisel on lähtutud Creative Commons sisulitsentsi tingimustest CC BY-NC-SA 4.0.
Tunnikava on valminud Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi meetme “Kaasaegse ja
uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt“ (2014-2020.1.03.15-0001) raames.

Comments
Post a Comment