Progetiigri tunnikava Tähine taevas
Tähine taevas

FOTO VIIDE: https://www.taskutark.ee/m/tahistaevas/
QUIRKBOTi tutvustav video YouTube keskkonnas
Õppeaine ja -valdkond:
Koolieelses
eas seob õppe- ja kasvatustegevuse tervikuks lapse elust ja ümbritsevast
keskkonnast tulenev temaatika. Valdkondade kaupa esitatud õppesisu ja
-tegevuste lõimimisel lähtutakse üldõpetuslikust põhimõttest.
Antud
tunnikavas õppe- ja kasvatustegevuse kavandamisel ja korraldamisel lõimitakse
järgmisi tegevusi: kuulamine, kõnelemine, vaatlemine, uurimine, võrdlemine,
arvutamine ning mitmesugused kunstitegevused.
Klass, vanuse- või haridusaste: Alusharidus
Tunni kestvus:45 minutit
Tunni teema (sh alateemad):
Teema: Tähine taevas
Alateemad:
Tutvumine universumi ja maakeraga. Päeva ja öö vaheldumine.
Tutvumine Quirkbot komplektiga ja seal leiduvate võimalustega.
Oma tähe tutvustamine teistele, jäädvustamine foto/videomaterjali loomise näol
Õpitud teadmiste kordamine
Tutvumine universumi ja maakeraga. Päeva ja öö vaheldumine.
Tutvumine Quirkbot komplektiga ja seal leiduvate võimalustega.
Oma tähe tutvustamine teistele, jäädvustamine foto/videomaterjali loomise näol
Õpitud teadmiste kordamine
Tase: eelkooliealised lapsed
Autor: Annika Aas
Tunni eesmärgid:
Antud tegevuse üldeesmärgiks on asjaolu,
et laps mõistab ja tunnetab ümbritsevat maailma terviklikuna. Laps märkab nähtusi ja muutusi
loodusesväärtustades keskkonda hoidvat ja
keskkonnahoidlikku mõtteviisi. Eakaaslastega suhtlemise arendamine ning tööülesannete jagamine kasutades
kõnes õiget hääldust, sobivaid grammatilisi vorme ja mitmekesist lauseehitust.
Programmeerimise käigus korratakse värvuste nimetusi.
Milliseid üld- ja ainepädevusi
(sh läbivad teemad) toetatakse:
Antud tegevuse käigus toetatakse
erinevate ainevaldkondade lõimise kaudu üldoskuste arendamist. Lähtuvalt Koolieelse
lasteasutuse riiklikule õppekavale on mänguliste võtete kasutamine õppe- ja
kasvatustegevuste planeerimise alus, mis aitab lastel kinnistada uusi teadmisi,
uusi oskusi ja õpetab omavahel suhtlema.
Mänguoskus on kõigi üldoskuste ning õppe- ja kasvatustegevuse eri valdkondade
oskuste ja teadmiste arengu alus.
Õpitulemused,
millised oskused tunnis saavutatakse:
Laps saab esmase ülevaate robootika ja programmeerimise sisust.
Laps järgib kokkulepitud reegleid
Laps viib ettevõetud töö lõpule
Laps hääldab õigesti kõiki häälikuid ja sõnu
Laps mõõdab esemete pikkust kokkulepitud vahendi kaudu
Laps tunneb rõõmu võidust ja suudab taluda kaotust
Laps saab esmase ülevaate robootika ja programmeerimise sisust.
Laps järgib kokkulepitud reegleid
Laps viib ettevõetud töö lõpule
Laps hääldab õigesti kõiki häälikuid ja sõnu
Laps mõõdab esemete pikkust kokkulepitud vahendi kaudu
Laps tunneb rõõmu võidust ja suudab taluda kaotust
Mõisted: uued mõisted, mis õppetöös omandatakse.
Programmeerimine, robootika, ühendamine, LED tuli, Upload, Save, universum, planeedid, gloobus ehk maakera
Õpilaste eelteadmised ja
-oskused: Laps on varem tutvunud gloobuse ehk maakeraga. Teab, kus riigis ta elab ning millised on Eesti rahvuslikud sümbolid. Leiab kaardilt Eesti asukoha.
Eelnevalt vajalikud tegevused õpetajale ja õpilasele:
Õpetaja on paigutanud lapsed istuma nii, et kõik näeksid projektoriga näidatud juhendeid. Lapsed on paigutatud istuma gruppidesse (igas grupis 3 last). Õpetaja on allalaadinud powerpoint esitlused planeetide tutvustamiseks, lisaks tutvustava video ja vilkuva tähe tutvustamiseks, ehitamiseks ja programmeerimiseks vajalikud õppematerjalid.
Tunniks vajalikud materjalid,
vahendid, tarkvara ja veebiaadressid:
Gloobus, taskulambid (igale töögrupile 1), projektor (jm tehnilised vahendid) quirkbot komplektid, sülearvutid, võistlusraja koostamiseks vahendid. Fotoaparaat tegevuse jäädvustamiseks. Meisterdamismaterjalid.
Õpetaja silmaringi laiendamiseks soovituslikud internetileheküljed: https://www.taskutark.ee/m/tahistaevas/; http://www.ise.ee/cdrom/cd2/taevakrt/; http://www.astronoomia.ee/tahistaevas/tahtkujud/; https://www.taskutark.ee/m/taheteadus/; https://www.taskutark.ee/m/maailmaruum/; www.google.com/earth.
Gloobus, taskulambid (igale töögrupile 1), projektor (jm tehnilised vahendid) quirkbot komplektid, sülearvutid, võistlusraja koostamiseks vahendid. Fotoaparaat tegevuse jäädvustamiseks. Meisterdamismaterjalid.
Õpetaja silmaringi laiendamiseks soovituslikud internetileheküljed: https://www.taskutark.ee/m/tahistaevas/; http://www.ise.ee/cdrom/cd2/taevakrt/; http://www.astronoomia.ee/tahistaevas/tahtkujud/; https://www.taskutark.ee/m/taheteadus/; https://www.taskutark.ee/m/maailmaruum/; www.google.com/earth.
Tunni käik:
Tunni osad
|
Tegevuste kirjeldused
|
Tegevusele kuluv aeg
|
Õpetaja tegevus
|
Õpilaste tegevus
|
I Ettevalmistus
·
Sissejuhatus
·
Tähelepanu haaramine
·
Häälestus (eesmärgipüstitus, motiveerimine)
·
Eelteadmiste väljaselgitamine
·
Vajaminevate teadmiste kordamine
|
1.Gloobuse tutvustamine lastele. 2.Taskulambiga päeva/öö vaheldumise selgitamine. Eesti asukoha leidmine gloobuselt 3. Powerpoint planeetidega tutvumine Esitluse leiad siit |
7 minutit | Selgitada lastele tegevuse sisu ja eesmärki. Tutvustada gloobust e maakera. Esitluse tutvustamine ja üheskoos lastega täiendamine. |
Taskulambi abil päeva ja öö vaheldumise uurimine ja selgitamine. Eesti asukoha ja sümboolikaga tutvumine Erinevate planeetide nimetamine |
II Põhiosa
·
Peab tagama tunni eesmärgi täitmise
·
Õppemeetodid
·
Harjutamine, kinnistamine ja/või rakendamine
|
1.Töö juhendiga tutvumine.Tähe ehitamise juhendi leiad SIIT 2. Vastavalt juhendile tähekese meisterdamine. 3.Programmeerimisjuhendiga tutvumine ja oma tähe programmeerimine.Programmeerimise juhendi leiad SIIT |
30 minutit | Töö juhendi tutvutamine ja nõustamine. Laste töögruppide moodustamine. Jälgib pidevalt, et kõik lapsed oleksid haaratud tegevusse. |
Juhendiga tutvumine, vajadusel küsimuste esitamine. Tähekese meisterdamine ja programmeerimine |
III Lõpetav osa
·
Tunni kokkuvõte/eesmärgi saavutuse kontroll
·
Tagasiside/reflektsioon (sh uute eesmärkide püstitamine)
·
Kodutöö
|
1. Valminud tähe tutvustamise teistele gruppidele. 2. Ühine arutelu: Mis jäi meelde? Mis oli kerge/raske? Mis meeldis/ei meeldinud? Mida saaks veel ehitada? |
5 minutit | Tagasiside andmine lastele. Fotodel tegevuse jäädvustamine. | Valminud tähe tutvustamine teistele. Ühisarutelus osalemine. Fotonäituse koostamine |
Hindamine:
Tegevust on võimalik hinnata lähtudes ühise arutelu tulemusel saadud tagasisidest.
Soovituslik kirjanduse juhendajale leiad SIIT
Soovituslikud meisterdamisjuhendid juhendajale leiad SIIT
Tegevust on võimalik hinnata lähtudes ühise arutelu tulemusel saadud tagasisidest.
Soovituslik kirjanduse juhendajale leiad SIIT
Soovituslikud meisterdamisjuhendid juhendajale leiad SIIT
Autoriõigused
Materjali koostamisel on lähtutud Creative Commons sisulitsentsi tingimustest CC BY-NC-SA 4.0.
Tunnikava on valminud Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi meetme “Kaasaegse ja
uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt“ (2014-2020.1.03.15-0001) raames.

Comments
Post a Comment